Mielőtt a legjobb film jelölésekre rátérnék, előtte még a rendezők esélyeit is szeretném latba vetni. Nem könnyű megjósolni azt az öt nevet, aki végül Oscar jelöltnek mondhatja majd magát, ugyanis a legjobb film díjára akár nyolc-tíz film is kaphat nominációt. Ebben a kategóriában történhetnek a legnagyobb meglepetések jelölések terén, díj tekintetében pedig szinte biztos, hogy történelem fog íródni.
Nagy kérdés, hogy Martin Scorsese legújabb alkotását, a Silence-t hogyan fogadták az Akadémia tagjai, hiszen az Oscart megelőző díjkiosztókon egyáltalán nem merült fel sem a rendező, sem a film neve. Amennyiben kedvelték, gyaníthatóan a színészek és a film mellett, a legenda, Scorsese is jelölve lesz, ám én ezzel a lehetőséggel most nem számolok.
Damien Chazelle – La La Land (Kaliforniai álom)
Kimagaslik a mezőnyből a rendkívül fiatal, mindössze 32 éves rendező, aki minden idők legfiatalabb Oscar-díjas direktora lehet, amennyiben nyer. Pontosan 32 éves és 38 napos lesz az Oscar gála napján. A rekordot most Norman Taurog tartja 32 év 267 napjával, ő a Skippy című filmet rendezte 1931-ben. Minden lehetséges díjátadón jelölték Chazelle-t, ráadásul rendre meg is nyerte azokat. Azt hiszem nem kérdés, hogy ő a legnagyobb favorit és az ő jelölése megkérdőjelezhetetlen.
Garth Davis – Lion (Oroszlán)
Vele már azért nem egyszerű a helyzet és abszolút nem biztos, hogy ott lesz a legjobbak között. A film valószínűleg igen és színészek is kapnak majd jelölést. Davist beválasztották kollégái a Director Guild of America (DGA) díjátadójára, ami a rendezők szakmai díja. Sőt nem csak a fő kategóriában, hanem a legjobb első filmesek között is kapott jelölést. Korábbi bejegyzésemben már írtam arról, hogy a DGA jelölés mit jelent Oscar szempontjából, így erre most nem térnék ki. Mindenesetre Davis neve az Oscaron ennek alapján nem lenne annyira meglepetés
Tom Ford – Nocturnal Animals (Éjszakai ragadozók)
Tom Ford sokoldalú ember, ugyanis a divattervezésben is az élen jár és élete második rendezése kiválóra sikeredett. Az ő esélyeit egyáltalán nem szabad elvetni, hiszen Golden Globe-ra illetve BAFTA-ra is jelölték. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Brit Filmakadémia és az amerikai között van átfedés, ráadásul nem ő lenne az első rendező, aki DGA nomináció nélkül bekerül az Oscarra. (2000 óta hat olyan rendező volt, aki csak BAFTA jelöléssel rendelkezett, de DGA-val nem) Ford texasi születésű és széles körben elismert divattervező, ez akár a saját malmára hajthatja a vizet.
Mel Gibson – Hacksaw Ridge (A fegyvertelen katona)
Ő az a rendező, aki hátrányból indul és nem a filmje vagy a rendezése miatt, hanem a magánéletében szerzett botrányai miatt. A hollywoodi külföldi újságírók már „megbocsátottak” neki és támogatták őt jelölésükkel, ám nagy kérdés, hogy az Akadémia is képes-e erre. 21 évvel ezelőtt Gibsont imádták, hiszen megkapta az Oscart a Rendíthetetlen rendezéséért és a filmet is aranyszoborral jutalmazták. DGA jelölést idén nem kapott rendező kollégáitól, ám ettúl az ő esélyei sem elveszettek.
Barry Jenkins – Moonlight (Holdfény)
Jelölése biztosnak látszik, hiszen minden fontos díjátadón ott volt és néhány díjat is bezsebelt (National Board of Review, Gotham, Los Angelesi filmkritikusok) Filmje Arany Glóbuszt kapott a dráma kategóriában, és természetesen hatalmas rajongás veszi körül. Ő lehetne az első rendező, aki afro-amerikaiként Oscar-díjat nyer és Chazelle-t talán ő tudná leginkább megszorongatni. Egy biztos, a rendezők kategóriájában történelem fog íródni vagy így vagy az életkor alapján.
David Mackenzie - Hell or High Water
Az elismert skót direkor első amerikai rendezése ez és rögtön berobbant a neve a köztudatba. Eddig is rendkívül jó alkotásokat tett le az asztalra a Young Adamtől a Starred up-ig bezárólag, ám az biztos, hogy most a világ is megismerte ezzel a texasi krimi-drámával. A Hell or High Water "A" listás színészekkel készült és jó esélye van arra, hogy bekerüljön a legjobb filmek közé, ezért úgy érzem, hogy Mackenzie-nek is van sansza. DGA jelölésből kimaradt ugyan, de mivel 1-1 név általában mindig cserélődik és amennyiben ez történik idén is, akkor ő rá fogadnék 5. jelöltnek.
Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea (A régi város)
Az ő helye biztosnak tűnik a jelöltek között, hiszen a filmet is a legjobb három között kell említeni, sokak szerint egy mestermű született. Lonergan minden jelentős díjáatdón ott volt/lesz, kivéve az Independent Spirit Awardsről hagyták ki, ami azért egy picit meglepetés volt. Az 53 éves rendező még sohasem volt jelen az Oscaron, de ez a csúfság idén nem fog vele megtörténni.
Dennis Villeneuve - Arrival (Érkezés)
Ő az, aki a legtöbbet fejlődött az évek folyamán, hiszen rengeteg műfajban kipróbálta magát és mindegyikben tudott valami egyedit, valami különlegeset alkotni. Idén egy scifivel rukkolt elő és aratott hatalmas sikert. Critics Choice-ra, BAFTA-ra és DGA is jelölték, meglátjuk ez mennyire lesz elég az Akadémiánál.
Tippjeim:
Damien Chazelle
Barry Jenkins
Kenneth Lonergan
Garth Davis
Dennis Villeneuve
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.