Megtörtént a várva várt Oscar jelölés és bizony idén is akadnak meglepetések, örülhetünk magyar részvételnek és a statisztikát is érdemes elővenni, hiszen a La La Land 14 nominácójával rekordot állított be.
A tippjeim többé kevésbé bejöttek, hiszen azt a kilenc filmet jelölték végül, amelyeket megjósoltam illetve a legjobb színész és legjobb női mellékszereplő kategóriában is pontosan az az öt név került be, akiket vártam. Ám nem telhet el egyetlen olyan Oscar-díj jelölés sem, ahol nem akad legalább 1-2 meglepetés.
Legnagyobb kimaradók illetve bekerülők
A legnagyobb öröm, hogy Oscar jelölt a magyar rövidfilm:
Színésznő kategória: A legnagyobb meglepetést számomra, mindenképpen Amy Adams mellőzése jelenti, ugyanis az Arrivalt 8 kategóriában is jelölték, de a színésznő végül nem kapta meg hatodik nominálását. Ellenben Meryl Streep már a 20.-at szerezte meg, ami természetesen hatalmas rekordnak számít. (a második helyen Katherine Hepburn áll 12-vel) Bekerült viszont a jelöltek közé Ruth Negga, akinek ez lesz élete első Oscar gálája és bár a Loving más jelölést nem kapott, ő mégis kiemelkedett a filmből. Az Etiópiában született színésznő a Screen Actors Guild Awardon ugyan nem lesz ott, de a britek (BAFTA) a legjobb feltörekvő tehetségek közé beválasztották, így azért jelölése nem annyira meglepő. Ami még pozitív számomra, hogy Emily Blunt nem fért be az öt név közé. Hiszem, hogy a brit színésznőnek lesz ennél nagyobb szerepe, amiért majd megérdemli a nominációt, de valljuk be Lány a vonatonban játszott alakítása Oscar jelölést nem ért.
Rendező kategória: Négy rendezőben szinte biztos voltam, Damien Chazelle, Barry Jenkins, Kenneth Lonergan és Dennis Villeneuve, ám az 5. személyt illetően ott volt számomra a kérdőjel. Logikusnak tartottam, hogy azokból a filmekből kerül majd ki a legjobb rendező, akiket sok kategóriában is jelölnek és nem csak a filmben plusz 1-2 kategóriában. A tippelésnél a választásom Garth Davisre esett, mert számítottam arra, hogy a Lion több jelölést gyűjt össze, mint mondjuk a Hell or High Water. Ez így is lett, a Lion 6 nominációt kapott. Arra viszont, hogy Hollywood megbocsát és visszafogadja kegyeibe Mel Gibsont, egyáltalán nem számítottam. Azért örülök ennek, mert igenis a filmje illetve a munkája alapján kell megítélni a rendezőt és amíg ő szívvel lélekkel dolgozik és letesz az asztalra egy jó filmet, addig legyen esélye az Oscarra is. Az ő jelölése nekem felettébb pozitív.
Legjobb férfi mellékszereplő: Abban biztos voltam, hogy az Akadémia kedvelni fogja a Manchester by the Seat, így Lucas Hedges-re bátran mertem fogadni, hogy ott lesz. Sokkal inkább lepett meg annó, hogy a Golden Globe-on kimaradt, és helyette olyan színész került be, mint Aaron-Taylor Johnson, aki akkor nagy meglepetésre meg is nyerte a díjat. Ahogy azt vártam, az Oscar jelölést már nem sikerült megkapnia a brit színésznek és honfitársát Hugh Grantet is mellőzték. Bekerült viszont az Éjszakai ragadozókból Michael Shannon, aki rengeteg dicséretet kapott korábban alakításáért és véleményem szerint megérdemli a jelölést.
Legjobb animáció: Véleményem szerint jól döntött az Akadémia azzal, hogy végül a legjobb animációs filmek közé jelölte az Életem Cukkiniként című svájci alkotást a legjobb idegen nyelvű film kategória helyett. Jelölést kapott a nálunk éppen moziban futó Vörös teknős is és úgy érzem, hogy itt is van a helye a legjobbak között. Erős mezőny volt ez tény, így a Szenilla nyomában már nem fért be, hiszen sem a Kubo, sem a Moana nem maradhatott ki. Zootopia pedig egyértelmű a kategória favoritja.
La La Land és a 14 jelölés: Számítottam rá, hogy meg lesz a 14 jelölés, már, amikor bejelentették a legjobb hangvágást, akkor biztos voltam benne. Két dalt szavaztak be, ami azért nem annyira meglepő lévén musicalről van szó, ám a hangvágás kategóriában musicalt még sosem jelöltek. Damien Chazelle alkotása viszont megtörte ezt az átkot, így minden idők 3. olyan filmje lett, amely 14 jelölést gyűjtött össze, a Mindent Éváról és a Titanic után. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy majd tarolni fog az Oscaron, de arra azért lehet számítani, hogy néhányat díjra fog váltani. A Golden Globe-on ugyan hét Glóbuszt nyert, ám úgy vélem, hogy az Oscaron a színészek nem lesznek díjazva.
Nem kapott jelölést a Deadpool: Személy szerint örülök és támogatnám, hogy ilyen filmek ne kerüljenek be a legjobbak közé és nem azért, mert nem szórakoztam jól a Deadpoolon, de úgy vélem az Oscar arculatával nem lehet összeegyeztetni egy képregényfilmet. Változik a világ, és tényleg a jegyeladásban ezek a filmek az élen járnak, de legyen elég ennyi siker nekik, az Oscarnak nem kell változnia a világgal, maradjon csak meg a hagyományoknál.
Martin Scorsese nem aratott sikert: Úgy tűnik az Akadémia sem kedvelte eléggé a Silence című legújabb Martin Scorsese alkotást, hiszen az operatőri kategórián (Rodrigo Prieto) kívül nem kapott más jelölést. A papírformát tehát nem borította fel és azért erre számítottam is, hiszen, ha az előző díjátadókon végig mellőzték, akkor annak oka van és az Akadémia nem arról híres, hogy perifériára szorult filmeket felemeljen.
August Wilson posztumusz jelölése: Az amerikai Pulitzer-díjas drámaíró immáron 11 éve, hogy elhunyt, ám még életében megírta a Fences forgatókönyvét, amelyet egyébként színdarabként a Broadwayon játszottak közel 25 évig. Denzel Washington rendezte meg, majd játszotta el a főszereplőt, Viola Davis pedig feleségét alakította és mindkettőjük megkapta az Oscar jelölést. Nagy kérdés volt, hogy vajon megtörténik-e az, amire még soha nem volt példa, hogy posztumusz forgatókönyvírót jelöljenek. Igen, August Wilson bár jelen nem lesz, de a nevét fel fogják olvasni a 89. Oscar gálán, mint jelölt és Denzel azt hiszem ennél hálásabb nem is lehetne. Így nyilatkozott korábban. "Teljes egészében August munkája, ha egy forgatókönyvben van 25 000 szó, akkor ebben 24 900 August szavai, csak néhány sor került javításra benne. Felelősségemnek éreztem, hogy ezen ne változtassak."
Nincs többé #OscarsoWhite: Az Akadémia idén kitett magáért, már, ami a fekete színészek jelölését illeti és egy szóval sem lehet mondani azt, hogy a tavalyi botrány miatt van ez. Tényleg remek afroamerikai filmek és színészek kaptak nominációt és egytől egyig ott a helyük az Oscaron. A rend kedvéért felsorolom a nevüket: Denzel Washington, Naomie Harris, Ruth Negga, Viola Davis, Octavia Spencer, Mahershala Ali. Három feketékről szóló alkotás is ott lesz a legjobb filmek között: Fences, Hidden Figures (A számolás joga), Moonlight (Holdfény)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.